+420 725 783 121 rosteto@rosteto.cz

Sesleria nitida / pěchava lesklá

sesleria_nitida_jaro

Sesleria nitida na jaře

sesleria_nitida_kvet

Sesleria nitida květy

sesleria_nitida_listy

Sesleria nitida listy

sesleria_nitida_trsy

Sesleria nitida trsy

Rozměry:
výška cca 0,4 - 0,8 m, šířka podobná

Nároky:
Vyžaduje dobře propustné písčité humózní vápenité půdy na teplém slunném místě. Na vlhkých a stinných místech v zimě může vyhnívat. Po zakořenění snese i poměrně dost suchá stanoviště. Při dodržení nároků je dobře mrazuvzdorná.

Původ:
Pochází z Itálie a Balkánského poloostrova.

Znaky:
Husté šedozelené kompaktní trsy tuhých pichlavých vzpřímených listů, většinou zelených i v zimě. Kvete od dubna do května bělavými poměrně velkými lichoklasy výše nad listy. Květy většinou vydrží do léta. Raší v dubnu. V tuhých a vlhkých zimách může na vlhkých místech z těžkou půdou vyhnívat. Potřebuje dobře odvodněné místo.

Použití:
Šedozelené listy jsou vhodné pro luční, stepní a lemové výsadby v kombinaci s ostatními stepními a pokryvnými trvalkami. Efektivní je tato pěchava rovněž pro menší skupinové výsadby v kombinaci s jinými druhy výrazně zbarvených travin, trvalek a malých keřů v osluněných záhonech a předzahrádkách. Občas je používána do koryt a nádob, kde však může u nás občas vymrzat.

Péče:
Na jaře (IV) opatrně odstraníme odumřelou hmotu. V létě můžeme odstříhat zbytky květů. Starší široké a rozvalené trsy opatrně rozdělíme a rozsadíme, čímž obnovíme kondici rostlin.