+420 725 783 121 rosteto@rosteto.cz

Sesleria caerulea / pěchava modrá

sesleria_caerulea_habitus

Sesleria caerulea habitus

sesleria_caerulea_kvet

Sesleria caerulea květ

sesleria_caerulea_leto

Sesleria caerulea léto

sesleria_caerulea_smiscanthusghana

Sesleria caerulea v podzimní kombinaci s Miscanthus ´Ghana´

Rozměry:
výška cca 0,1 - 0,4 m, šířka podobná

Nároky:
Vyžaduje dobře propustné písčité i kamenité vápenité půdy na teplém světlém místě. Může být slunce až lehký polostín. Po zakořenění snese i poměrně dost suchá stanoviště. Při dodržení nároků je dobře mrazuvzdorná. (Naše zkušenosti potvrzují, že vápenitá půda není vždy nezbytná, když se dodrží ostatní podmínky).

Původ:
Naše domácí travina, roste na skalnatých teplých místech, většinou s vápenitým podkladem. Také známá jako Sesleria albicans (pěchava vápnomilná).

Znaky:
Typická hustými výrazně modrozelenými (svrchní strana listu je zelená, spodek šedomodrý) kompaktními trsy tuhých, při rašení vzpřímených listů, později listy mírně poléhají. Většinou je zelená i v zimě, pokud má dostatek vláhy. Kvete od dubna do května tmavými fialovohnědými až modravými poměrně výraznými krátkými lichoklasy výše nad listy. Květy většinou vydrží jen do léta. Raší v březnu. V tuhých a vlhkých zimách může na místech z těžkou půdou vyhnívat. (Může se zaměnit s pěchavou Heuflerovou Sesleria heufleriana, ta většinou kvete dříve, je celkově mohutnější, rozkladitější a má více zelené listy.) P. modrá je jedna z nejmenších pěchav.

Použití
"Dvoubarevné" trsy jsou vhodné pro luční, stepní a lemové výsadby v kombinaci s ostatními lučními a pokryvnými trvalkami. Efektivní je tato pěchava rovněž pro skupinové výsadby v kombinaci s jinými druhy výrazně zbarvených travin, trvalek a malých keřů v osluněných záhonech a předzahrádkách. Nádherná je pro použití v jarním efektu, kde např. spolu s jarními cibulovinami vytváří příjemnou velikonoční náladu díky svým veselým květům - "kominíčkům".

Péče:
Na jaře (IV) opatrně odstraníme odumřelou hmotu. V létě můžeme odstříhat zbytky květů. Starší široké a rozvalené trsy opatrně rozdělíme a rozsadíme, čímž obnovíme kondici rostlin.