+420 725 783 121 rosteto@rosteto.cz

Molinia caerulea ´Heidebraut´ / bezkolenec modrý

molinia heidebraut listy jaro

Molinia ´Heidebraut´ listy jaro

molinia heidebraut

Molinia ´Heidebraut´ v létě

molinia heidebraut podzimni zbarveni

Molinia ´Heidebraut´ podzimní zbarvení

Rozměry:
výška 0,8-1,2 m, šířka poloviční


Nároky:
Svěží, humózní, na živiny bohatá i chudší zahradní až rašeliništní půda v lehkém v polostínu. Nemá ráda příliš teplá stanoviště. Při dostatku vláhy lze pěstovat i na slunci. U nás plně mrazuvzdorná. Když dobře zakoření, snese i krátkodobé sucho.

Původ:
Původní druh roste po celé Evropě a na Sibiři ve světlých lesích a na vlhčích loukách.

Znaky:
Vzpřímený vázovitý až vějířovitý hustý trs úzkých svěže zelených listů, raší v půli května. Kvete od srpna uzkými zelenožutými až 30cm dlouhými latami na cca 1,2m vysokých stéblech, která často vydrží dlouho do zimy. Na podzim barví celá jasně žlutě až bronzově. Na zimu zatahuje.

Použití:
Velice elegantní travina, vydrží i sušší místa, než ostatní příbuzné kultivary, když má na jaře dostatek vláhy. Jemná solitera nebo do skupin s většími trvalkami, cibulovinami a keři. Květy je možno použít na sušení.

Péče:
Aby narostla do své výšky a neosychaly konce listů v létě, potřebuje dostatek vláhy. Na zimu nadzemní část usychá. Ponecháme ji na stanovišti a na jaře (březen až duben) seřezáváme cca 5cm nad zemí. Rostlina pak (při dostatku vláhy) rychle naroste do své výšky.