+420 725 783 121 rosteto@rosteto.cz

Miscanthus sinensis ´Yaku Jima´ / ozdobnice čínská

Miscanthus Yaku Jima kvety

Miscanthus ´Yaku Jima´ květy

Miscanthus Yaku Jima rijen

Miscanthus ´Yaku Jima´ v říjnu

Miscanthus Yaku Jima podzim

Miscanthus ´Yaku Jima´ podzim

Miscanthus Yaku Jima jaro pred serezanim

Miscanthus ´Yaku Jima´ jaro před seřezáním


Rozměry:

výška 0,8 - 1,4m, šířka podobná

Nároky:
Slunečné chráněné stanoviště, dobře propustná a na živiny bohatá zahradní půda. U nás nesnáší utužené, jílovité, přemokřené či kyselé půdy.

Původ:
Kurt Bluemel (USA), výběr ze semenáčů z japonského ostrova Yakushima.

Znaky:
Menší kompaktní kulovitý trs užších dlouhých tmavě zelených listů s bílým žebrem, výrazně převisají až téměř k zemi. Kvete jako jeden z prvních bohatě žlutě až hnědavě od začátku srpna výše nad trsem. Na podzim listy barví s kovově fialovým odstínem, většinou však zůstavají dlouho zelené až téměř do zámrazu. Květy pak přechází v bílé chmýří, které většinou vydrží do jara. Občas se trochu vysemeňuje. Podobný kultivaru ´Adagio´.

Použití:
Krásná menší solitera nebo do kombinací s menšími nebo většími kvetoucími travami, keři a trvalkami. Ve stinnějších místech má tendenci se vytahovat za světlem. Při nedostatku světla kvete špatně nebo vůbec.

Péče:
V případě nevhodné půdy je dobré půdu vyměnit a výsadbovou jámu vysypat kompostem smíchaným s pískem, můžeme použít i substrát pro trávníky. Potřebuje dostatek vláhy hlavně v létě a na jaře. Na sušších místech je menší. Na zimu u nás nadzemní část usychá, zůstává však stát. Uschlou hmotu seřezáváme až na jaře (konec března!), ne před zimou. Při podzimním řezu hrozí, že voda nateče do zbytků stébel a poté mohou vyhnívat kořeny, které roztrhá mráz. V chladnějších oblastech můžeme dát i zimní přikrývku kořenů z listí či štěpky. Na jaře pak při dostatku vláhy rostlina rychle naroste do své výšky.