+420 725 783 121 rosteto@rosteto.cz

Miscanthus sinensis ´Variegatus´ / ozdobnice čínská

Miscanthus sinensis Variegatus detail

Miscanthus sinensis ´Variegatus´ detail

Miscanthus sinensis Variegatus listy
Miscanthus sinensis Variegatus podzim

Miscanthus sinensis ´Variegatus´ podzim


Rozměry:

výška u nás cca 1,5 - 1,8m, šířka podobná

Nároky:
Slunečné chráněné stanoviště, dobře propustná a na živiny bohatá zahradní půda. U nás nesnáší utužené jílovité, přemokřené či kyselé půdy.

Původ:
Kulturní.

Znaky:
Výrazný hustý trs širokých listů s výrazným bílým panašováním v několika bílých pruzích. Listy převisají do stran. Květy jsou červenavé a objevují se v říjnu nízko nad listy. Na podzim se barví bílé části listů do fialovorůžova. Někdy se trs může vlivem počasí rozvalovat. Patří k choulostivějším kultivarům. Narůstá pomaleji.

Použití:
Jako výrazná solitera nebo do kombinací s menšími nebo většími kvetoucími travami, keři a trvalkami, nádherný v kombinaci s jehličnany. Ve stinnějších místech má tendenci se vytahovat za světlem. Při nedostatku světla se tolik nevybarví.

Péče:
V případě nevhodné půdy je dobré půdu vyměnit a výsadbovou jámu vysypat kompostem smíchaným s pískem, můžeme použít i substrát pro trávníky. Potřebuje dostatek vláhy hlavně v létě a na jaře. Na sušších místech je menší. Na zimu u nás nadzemní část usychá, zůstává však stát. Uschlou hmotu seřezáváme až na jaře (konec března!), ne před zimou. Při podzimním řezu hrozí, že voda nateče do zbytků stébel a poté mohou vyhnívat kořeny, které roztrhá mráz. V chladnějších oblastech můžeme dát i zimní přikrývku kořenů z listí či štěpky. Na jaře pak při dostatku vláhy rostlina rychle naroste do své výšky.