+420 725 783 121 rosteto@rosteto.cz

Miscanthus sinensis ´Pünktchen´ / ozdobnice čínská

Miscanthus sinensis Puenktchen list

Miscanthus sinensis ´Pünktchen´ list

Miscanthus sinensis Punktchen kvet detail

Miscanthus sinensis ´Pünktchen´ květ detail

Miscanthus sinensis Punktchen kvety

Miscanthus sinensis ´Pünktchen´ květy

Miscanthus sinensis Punktchen podzimni listy

Miscanthus sinensis ´Pünktchen´ podzimní listy


Rozměry:

výška u nás cca 1,2 - 1,8m, šířka podobná

Nároky:
Slunečné chráněné stanoviště, dobře propustná a na živiny bohatá zahradní půda. U nás nesnáší utužené, jílovité, přemokřené či kyselé půdy.

Původ:
Vyselektoval Ernest Pagels (Německo). Také pod jménem M. sinensis ´Puenktchen´.

Znaky:
Kompaktní, téměř kulatý vzdušný trs kratších užších slabě převisajících zebrovaných listů, zbarvených na podzim až do žlutohněda. Červenohnědé květy se objevují koncem srpna až v září vysoko nad trsem. Květy se na podzim mění do bílošeda, přes zimu nejsou tak výrazné. Podobný kultivaru ´Zebrinus´, ale méně nápadný a s užším listem, také vykvétá dříve a každý rok.

Použití:
Krásná solitera nebo do kombinací s menšími nebo většími kvetoucími travami, keři a trvalkami. Ve stinnějších místech má tendenci se vytahovat za světlem a postrádá zebrování. Při nedostatku světla kvete špatně nebo vůbec a listy se tolik nevybarví.

Péče:
V případě nevhodné půdy je dobré půdu vyměnit a výsadbovou jámu vysypat kompostem smíchaným s pískem, můžeme použít i substrát pro trávníky. Potřebuje dostatek vláhy hlavně v létě a na jaře. Na sušších místech je menší. Na zimu u nás nadzemní část usychá, zůstává však stát. Uschlou hmotu seřezáváme až na jaře (konec března!), ne před zimou. Při podzimním řezu hrozí, že voda nateče do zbytků stébel a poté mohou vyhnívat kořeny, které roztrhá mráz. V chladnějších oblastech můžeme dát i zimní přikrývku kořenů z listí či štěpky. Na jaře pak při dostatku vláhy rostlina rychle naroste do své výšky.