+420 725 783 121 rosteto@rosteto.cz

Miscanthus sinensis ´Kleine Fontane´ / ozdobnice čínská

Miscanthus sinensis ´Kleine Fontane´ kvety

Miscanthus sinensis ´Kleine Fontane´ květy

Miscanthus sinensis ´Kleine Fontane´ zima

Miscanthus sinensis ´Kleine Fontane´ v zimě

Miscanthus sinensis ´Kleine Fontane´ po zime

Miscanthus sinensis ´Kleine Fontane´ po zimě před řezem


Rozměry:

výška 1,2 - 1,7m, šířka podobná

Nároky:
Slunečné chráněné stanoviště, dobře propustná a na živiny bohatá zahradní půda. U nás nesnáší těžké utužené, jílovité, přemokřené či kyselé půdy.

Původ:
Vyselektoval Ernst Pagels (Německo).

Znaky:
Kompaktní vzpřímený trs 0,5 - 0,7cm úzkých, tuhých žlábkovitě skládaných vzpříměně rostoucích listů. Kvete bohatě srpna výše nad listy načevenalými, později zelenobílými menšími latami. koncem září stébla žloutnou a usychají. Květy přecházejí v bílou a vydrží většinou vzpřímené až do jara.

Použití:
Krásná solitera nebo do kombinací do stepních výsadeb s menšími nebo většími kvetoucími travami, keři a trvalkami v osluněných záhonech a předzahrádkách. Vhodná též do liniových výsadeb typu lemů a živých plůtků, dobře drží tvar. Lze použít i do velkých nádob na balkony a terasy, nádoby by však měly být co největší (alespoň 80x80x80 cm), zateplené, dobře odrenážované. Ve stinnějších místech má tendenci se vytahovat za světlem. Při nedostatku světla kvete špatně nebo vůbec a listy se tolik nevybarví.

Péče:
V případě nevhodné půdy je dobré půdu vyměnit a výsadbovou jámu vysypat kompostem smíchaným s pískem, můžeme použít i substrát pro trávníky. Potřebuje dostatek vláhy hlavně v létě a na jaře. Na sušších místech je menší. Na zimu u nás nadzemní část usychá, zůstává však stát. Uschlou hmotu seřezáváme až na jaře (konec března!), ne před zimou. Při podzimním řezu hrozí, že voda nateče do zbytků stébel a poté mohou vyhnívat kořeny, které roztrhá mráz. V chladnějších oblastech můžeme dát i zimní přikrývku kořenů z listí či štěpky. Na jaře pak při dostatku vláhy rostlina rychle naroste do své výšky.