+420 725 783 121 rosteto@rosteto.cz

Miscanthus sinensis ´Ferner Osten´ / ozdobnice čínská

Miscanthus Ferner Osten

Miscanthus ´Ferner Osten´

Miscanthus Ferner Osten kvet

Miscanthus ´Ferner Osten´ květ

Miscanthus Ferner Osten zari

Miscanthus ´Ferner Osten´ září

Miscanthus Ferner Osten rijen

Miscanthus ´Ferner Osten´ říjen


Rozměry:

výška 0,8-1,2(1,5)m, šířka podobná

Nároky:
Slunečné chráněné stanoviště, dobře propustná a na živiny bohatá zahradní půda. U nás nesnáší utužené těžké a jílovité, přemokřené či rašelinné půdy.

Původ:
Kulturní.

Znaky:
Menší kompaktní kyticovitý trs užších mečovitých listů s bílým žebrem cca 0,4-0,5m dlouhých, tolik nepřevisají jako např. u kult. ´Gracillimus´. Kvete bohatě červeně až vínově od konce VII. Na podzim barví listy výrazně do oranžova a květy přechází v zářivě bílé zakroucené chmýří, které většinou vydrží do jara. Narůstá celkově pomaleji, než jiné kultivary.

Použití:
Krásná menší solitera nebo do kombinací s menšími nebo většími kvetoucími travami, keři a trvalkami. Není vhodný do nádob. Ve stinnějších místech má tendenci se vytahovat za světlem a lámat. Při nedostatku světla kvete špatně nebo vůbec.

Péče:
V případě nevhodné půdy je dobré půdu vyměnit a výsadbovou jámu vysypat kompostem smíchaným s pískem, můžeme použít i substrát pro trávníky. Potřebuje dostatek vláhy hlavně v létě a na jaře. Na sušších místech je menší. Na zimu u nás nadzemní část usychá, zůstává však stát. Uschlou hmotu seřezáváme až na jaře (konec března!), ne před zimou. Při podzimním řezu hrozí, že voda nateče do zbytků stébel a poté mohou vyhnívat kořeny, které roztrhá mráz. V chladnějších oblastech můžeme dát i zimní přikrývku kořenů z listí či štěpky. Na jaře pak při dostatku vláhy rostlina rychle naroste do své výšky.