+420 725 783 121 rosteto@rosteto.cz

Miscanthus purpurascens / ozdobnice červenající

Miscanthus purpurascens jaro

Miscanthus purpurascens jaro

Miscanthus purpurascens kvety

Miscanthus purpurascens květy

Miscanthus purpurascens rijen2008

Miscanthus purpurascens říjen2008

Miscanthus purpurascens rijen2009

Miscanthus purpurascens říjen2009

Miscanthus purpurascens Flamingo a MorningLight

Miscanthus purpurascens, M. ´Flamingo´ a M. ´Morning Light´

Miscanthus purpurascens zima

Miscanthus purpurascens zima


Rozměry:

výška 0,6 - 1,2 m, šířka podobná

Nároky:
Slunečné chráněné stanoviště, dobře propustná a na živiny bohatá zahradní půda. U nás nesnáší utužené jílovité, přemokřené či rašelinné půdy. Na rozdíl od všech kultivarů Miscanthus sinensis potřebuje více vláhy!!, jinak v létě osychá. Snáší rovněž i polostín nebo zastíněnější partie. Mrazuvdornost má lepší než M. sinensis.

Původ:
Zřejmě z Miscanthus oligostachyus. Vyšlechtěn v Německu v 60.letech Hansem Simonem ze semen dovezených z Japonska.

Znaky:
Kompaktní nižší modrozelený trs vzpřímeně rostoucích mečovitých širších listů. Nakvétá od srpna šedorůžovými latami, méně výraznými a řidšími než M. sinensis, nízko nad trsem. Při nedostatku vláhy v létě osychá a nevypadá dobře, na podzim však při prvních děštích znovu krásně obrůstá a začíná barvit. Barví již od září nádherně ohnivě oranžově až červeně. Květy přecházejí pak do bílé. Většinou mrazuvzdornější a odolnější zimě, než M. sinensis.

Použití:
Nádherná skupinová podzimní kombinace s tmavými a zelenými travami, trvalkami a keři i jehličnany. Vhodnější pro zahrady v přírodním stylu i v chladnějších polohách, kde nelze použít M. sinensis. Často používán v Japonských zahradách. Není vhodný do nádob (v létě u nás hrozí, že jej neuzaléváme).

Péče:
V případě nevhodné půdy je dobré půdu vyměnit a výsadbovou jámu vysypat kompostem smíchaným s pískem, můžeme použít i substrát pro trávníky. Potřebuje dostatek vláhy hlavně v létě a na jaře. Na sušších místech je menší. Na zimu u nás nadzemní část usychá, zůstává však stát. Uschlou hmotu seřezáváme až na jaře (konec března!), ne před zimou. Při podzimním řezu hrozí, že voda nateče do zbytků stébel a poté mohou vyhnívat kořeny, které roztrhá mráz. V chladnějších oblastech můžeme dát i zimní přikrývku kořenů z listí či štěpky. Na jaře pak při dostatku vláhy rostlina rychle naroste do své výšky.