+420 725 783 121 rosteto@rosteto.cz

Imperata cylindica ´Red Baron´ / lalang válcovitý

imperata_redbaron_leto

Imperata ´Red Baron´ začátkem léta

imperata_redbaron_vkombinaci

Imperata ´Red Baron´ v kombinaci s Deschampsií a Kniphofií

imperata_redbaron_zari

Imperata ´Red Baron´ v září

Rozměry:
výška cca 0,3 - 0,5 m, šířka různá

Nároky:
Velmi náročný druh. Ideální je propustná lehká zahradní půda na světlém teplém chráněném místě, snese i lehký polostín. Na příliš vlhkých místech s těžkou půdou může vymrzat.

Původ:
Původní druh je domácí v nížinách a rovinách Japonska, Koreje a Mandžuska. Kultivar ´Red Baron´ pochází z Japonska (japonská krvavá tráva) a byl introdukován a pojmenován Kurtem Bluemelem.

Znaky:
Vzdušné řídké trsovité porosty na jaře světle zelených mečovitých vzpřímených listů, které již od června začínají postupně červenat, na podzim pak mají celé zářivou krvavou červenou barvu. Jedná se o jednu z nejvýrazněji barvících trav. Rozrůstá se pomalu do stran pomocí mělkých podzemních oddenků, u nás však není nijak invazivní. V našich podmínkách nevykvétá. Na zimu u nás nadzemní část usychá. Raší koncem dubna.

Použití:
Pouze pro teplé oblasti a chráněná místa. Barevné a veselé listy jsou vhodné pro skupinové výsadby v kombinaci s jinými druhy výrazně barevných travin, trvalek a malých keřů v osluněných záhonech, předzahrádkách a světlých podrostových partiích. Krásný doplněk pro letní a podzimní efekt spolu s ostatními na podzim výraznými rostlinami.

Péče:
Na jaře (IV) opatrně odstřihneme odumřelou hmotu, v průběhu května pak opět naroste do své výšky. Není dobré jí přelévat, ale nemá ráda úplně suchá stanoviště. Někdy po tužších zimách již neobrazí. U nás většinou potřebuje zimní přikrývku a nemělo by do ní moc zatékat. Starší široké porosty rozdělíme a rozsadíme, tím obnovíme kondici rostlin.