+420 725 783 121 rosteto@rosteto.cz

Deschampsia caespitosa / metlice trsnatá

Obrázky budou vloženy co nejdříve, děkujeme za pochopení :-)

Rozměry:
výška 0,5 - 1,2 m, šířka staré trsy i 0,6 m

Nároky:
Svěží, na živiny bohatá i chudší těžší zahradní půda na slunci i v lehkém polostínu. Nevadí jí ani kyselé vlhčí lesní půdy. Většinou je poměrně přizpůsobivá. Při dostatku vláhy a dodržení nároků na kvalitu půdy lze pěstovat i na plném slunci, ale v suchých létech a tužších zimách zde však může osychat a je náchylná ke rzi. U nás plně mrazuvzdorná, při teplejších zimách listy vydrží krásně zelené až do jara.

Původ:
Původní domácí druh. Roste především na vlhkých loukách, na březích vod a ve světlých okrajích lesů po celé Evropě, severní Americe a Asii.

Znaky:
Hustý stálezelený trs cca 0,5cm úzkých šťavnatě zelených tuhých špičatých listů, raší koncem března a rychle narůstá. Kvete od srpna řídkými zlatavými latami cca 10 - 12 cm dlouhými, vějířovitě rozprostřenými vysoko nad trsem, která často vydrží i do podzimu, vzhledem k velké schopnosti rozsemeňovat se, doporučujeme však květy po odkvětu ostříhat. Na podzim začínají některé listy žloutnout, trs jako celek však většinou zůstane zelený až do jara. Metlice je v dobrých podmínkách velmi spolehlivá a dlouhověká.

Použití:
Odolná, jemná a elegantní travina do spíše přírodních typů lučních a rašeliništních výsadeb do kombinací s ostatními travinami, trvalkami a malými keříky podobných nároků. Krásná do skupin například s vřesy a vřesovci. Květy je možno použít na sušení, ale nemají dlouhou trvanlivost a jsu křehké.

Péče:
Aby narostla do své výšky a neosychaly konce listů v létě, potřebuje dostatek vláhy. Na jaře (březen až duben) opatrně rukavicí vyčešeme, připadně vystříháme stařinu. Rostlina pak (při dostatku vláhy) rychle opět obroste.