+420 725 783 121 rosteto@rosteto.cz

Deschampsia caespitosa ´Palava´ / metlice trsnatá

deschampsia_caespitosa_palava_leto

Deschampsia caespitosa ´Pálava´ v létě

Deschampsia_caespitosa_Palava_podzim

Deschampsia caespitosa ´Pálava´ podzim

Rozměry:
výška 0,3 - 0,5 m šířka 0,3 m

Nároky:
Svěží, na živiny bohatá i chudší těžší zahradní půda na slunci i v lehkém polostínu. Většinou je poměrně přizpůsobivá. Při dostatku vláhy a dodržení nároků na kvalitu půdy lze pěstovat i na plném slunci, celkově jeden z nejsuchovzdornějších kultivarů metlice. U nás plně mrazuvzdorná, při teplejších zimách listy vydrží krásně zelené až do jara.

Původ:
Selekce ze semenáčů z jižní Moravy (Dagmar Rajnochová).

Znaky:
Hustý stálezelený trs cca 0,5cm úzkých, tmavě zelených velmi tuhých špičatých listů. Raší koncem března a rychle narůstá. Kvete od poloviny července řídkými, světle modrozelenými latami cca 10 - 12 cm dlouhými, vějířovitě rozprostřenými vysoko nad trsem, které často vydrží i do podzimu. Je velmi cenná tím, že netvoří klíčivá semena a nerozsemeňuje se tedy do okolí, jako například původní druh metlice. Krátké, kompaktní a husté laty většinou dobře drží tvar a vydrží krásné a dekorativní i v průběhu zimy. Na podzim začínají některé listy žloutnout, trs jako celek však většinou zůstane částečně zelený až do jara. Tato varieta metlice je v dobrých podmínkách velmi spolehlivá a dlouhověká, vůči suchu je většinou odolnější než původní druh. Celkově působí drobnějším dojmem, než původní druh.

Použití:
Odolná, jemná a elegantní travina do spíše přírodních typů lučních a rašeliništních výsadeb do kombinací s ostatními travinami, trvalkami a malými keříky podobných nároků. Krásná do skupin například s vřesy a vřesovci. Květy je možno použít na sušení, ale nemají dlouhou trvanlivost a jsou křehké.

Péče:
Aby narostla do své výšky a neosychaly konce listů v létě, potřebuje dostatek vláhy. Na jaře (březen až duben) opatrně rukavicí vyčešeme, případně vystříháme stařinu. Rostlina pak (při dostatku vláhy) rychle opět obroste.