+420 725 783 121 rosteto@rosteto.cz

Carex panicea / ostřice prosová

Rozměry:
výška 0,2 - 0,4 m, šířka různá

Nároky:
Propustná vlhčí i kyselejší zahradní půda na světlém místě až mírném polostínu. Když je pravidelně zalévána, vydrží i sušší místa, může tam však i vymrzat (vysychat), nebo jí po zimě osychají listy a přes léto na suchých místech ztrácí svoji krásně sivě zelenomodrou barvu.

Původ:
Slatinné a rašelinné louky střední a severní Evropy, kontinentální Asie.

Znaky:
Při dodržení pěstebních podmínek odolný, stálezelený trs nádherně sivě zelených špičatých 3-5 mm úzkých tuhých ohnutých listů . Kvete v dubnu až červnu řídkými hnědožlutými klásky. Má sice malinké, ale zajímavé plody - zelenohnědé mošničky. Nové listy raší od dubna až května. Podobná jako Carex flacca, ale je drobnější a listy má modravější. V dobrých podmínkách poměrně rychle nabírá na hmotě.

Použití:
Vhodná pro přírodě blízké skupinové výsadby na světlých místech v kombinaci s jinými druhy vlhkomilných travin, pestrolistých trvalek a jako podrost především stálezelených dřevin do vlhkých světlých stanovišť. Vyjímečná svou typickou sivou barvou.

Péče:
Nikdy nestříháme u země, na jaře (III-IV) pouze jemně zakracujeme zaschlé konečky listů a pročistíme rukavicí. V případě většího zaschnutí počkáme až proraší, stařina chrání nově se vyvýjející listy před pozdními mrazy a ostrým jarním sluncem. Starší široké trsy rozdělíme a rozsadíme, tím obnovíme kondici rostlin.