+420 725 783 121 rosteto@rosteto.cz

Carex flagellifera / ostřice bičíkovitá

carex_flagellifera

Carex flagellifera mladá rostlina

Rozměry:
výška cca 0,3 - 0,6 m, šířka stejná (i větší)

Nároky:
Dobře propustná zahradní půda na slunném chráněném místě či v lehkém polostínu. Potřebuje pravidelný přísun vláhy, avšak nemá ráda jarní přemokření. V chladnějších oblastech a na příliš osluněných místech s těžkými mazlavými půdami není u nás plně mrazuvzdorná.

Původ:
Nový Zéland.

Znaky:
Polehavý široce převisavý trs úzkých dlouhých vlasovitých listů s nádherným hnědavým zbarvením. Kvete nevýraznými klásky v květnu. Listy většinou vytrvávají přes zimu, i když vypadá po zimě suše, nikdy nestříháme na jaře hned těsně u země, obráží pak velmi špatně nebo vůbec. Lepší je zastřihnout opatrně pouze konečky listů. Pokud má dobré podmínky je relativně dlouhověká. Často však trpí popálením z jarního slunce (březen, duben), hlavně na sušších místech. Na příznivých stanovištích se sama obměňuje vysemeňováním. Není však nijak invazivní.

Použití:
Velmi exoticky vyhlížející ostřice vhodná pro skupinové výsadby v kombinaci s jinými výrazně barevnými druhy travin, trvalek či jako lemy a podrost ve světlém stínu. Velmi výrazné jsou kombinace s panašovanými, červenými nebo šedomodrými rostlinami a velkolistými trvalkami. Z Novozélandských ostřic patří k nejvíce poléhavým.

Péče:
Na jaře (III-IV) rukavicí opatrně vyčešeme odumřelé listy. NIKDY NESTŘÍHÁME U ZEMĚ - VELMI ŠPATNĚ REGENERUJE!!! Maximálně ostříhneme jenom uválené konečky, případně počkáme do léta, jestli neobrazí. Starší široké porosty rozdělíme a rozsadíme, tím obnovíme kondici rostlin. V chladnějších oblastech přikryjeme na zimu chvojím.