+420 725 783 121 rosteto@rosteto.cz

Carex flacca / ostřice chabá

Carex flacca

Carex flacca

Carex flacca detail kvet

Carex flacca detail květů

Carex flacca plody

Carex flacca plody

Rozměry:
výška cca 0,3 - 0,5 (0,6) m, šířka různá

Nároky:
Propustná vlhčí zahradní hlinitá půda na světlém místě a v polostínu. Vydrží i slunná místa, tam však potřebuje hodně vláhy a po zimě a v průběhu léta jí osychají konce listů a porost může vypadat nevzhledně.

Původ:
Domácí druh. Bahnité a občasné vlhké louky a vlhké lesy Evropy, Malé Asie a S. Ameriky.

Znaky:
Odolný, u nás dobře mrazuvdorný, polostálezelený porost dlouhých špičatých, cca 0,3-0,5 širokých jemějších listů, na líci světlezelných, na rubu sivých. Nové listy jsou modrozelené a raší od dubna. V průběhu listopadu začínají osyhat a v tuhých zimách zatahují úplně. Kvete od května do června. Má různoklasá květenství - 3-4 válcovité samičí klásky žluto až hnědozelené, které visí na tenkých stopkách; nad nimi jsou tmavé vzpřímené samčí klásky. V dobrých podmínkách se rychle rozrůstá podobně jako Carex morrowii ´Ice Dance´, ale je o trochu nižší a jemnější.

Použití:
Nenápadná vitální ostřice vhodná pro skupinové výsadby v kombinaci s jinými druhy travin, trvalek a jako podrost dřevin. V dobrých podmínkách se velmi rychle rozrůstá do šířky. Vhodná pro půdní pokryvy do spíše přírodních typů výsadeb.

Péče:
Na jaře (III-IV) opatrně odstraníme odumřelé listy, za dostatku vláhy pak ostřice rychle opět naroste do své výšky. Starší široké porosty rozdělíme a rozsadíme, tím obnovíme kondici a vzhled rostlin.