+420 725 783 121 rosteto@rosteto.cz

Carex dipsacea / ostřice štětkovitá

carex_dipsacea_listy

Carex dipsacea listy

carex_dipsacea

Carex dipsacea trs

carex_dipsacea_kveteni

Carex dipsacea kvetení

carex_dipsacea_kvetdetail

Carex dipsacea detail květů

Rozměry:
výška cca 0,3 - 0,5 m šířka cca 0,3- 0,5m

Nároky:
Dobře propustná zahradní půda s pravidelným přísunem vláhy na chráněném místě v lehkém polostínu. V chladnějších oblastech a na příliš osluněných místech s těžkými mazlavými půdami není u nás plně mrazuvzdorná.

Původ:
Nový Zéland.

Znaky:
Vzpřímený trs úzkých tuhých, na konci ohnutých listů s nádherným světle zeleným zbarvením, na slunci přechází až do zářivé oranžovohnědé. Kvete tmavě hnědými klásky v průběhu léta. Listy většinou vytrvávají přes zimu, i když vypadá po zimě suše, nikdy nestříháme na jaře hned těsně u země, obráží pak velmi špatně nebo vůbec. Lepší je zastřihnout opatrně pouze konečky listů. U nás většinou nebývá dlouhověká, záleží na zimách na podmínkách stanoviště. Často trpí popálením z jarního slunce (březen, duben). Na příznivých stanovištích se sama obměňuje vysemeňováním. Není však nijak invazivní.

Použití:
Velmi exoticky vyhlížející ostřice vhodná pro skupinové výsadby v kombinaci s jinými výrazně barevnými druhy travin, trvalek či jako lemy a podrost ve světlém stínu. Velmi výrazné jsou kombinace s panašovanými, červenými nebo šedomodrými rostlinami. Z Novozélandských ostřic patří k nejvýrazněji měnícím zbarvení v závislosti na oslunění.

Péče:
Na jaře (III-IV) rukavicí opatrně vyčešeme odumřelé listy. NIKDY NESTŘÍHÁME U ZEMĚ - VELMI ŠPATNĚ REGENERUJE!!! Zatím se však zdá, že po střihu regeneruje z novozélanských ostřic nejlépe. Nejlepší je zastřihnout jenom uválené konečky, případně počkat do léta, jestli neobrazí. Starší široké porosty rozdělíme a rozsadíme, tím obnovíme kondici rostlin. V chladnějších oblastech přikryjeme na zimu chvojím.