+420 725 783 121 rosteto@rosteto.cz

Carex comans ´Frosted Curls´ / ostřice chocholatá bělavá

carex_comans_frostedcurls

Carex comans ´Frosted Curls´

Rozměry:
výška cca 0,3m, šířka cca 0,3- 0,5m

Nároky:
Dobře propustná zahradní půda na slunném chráněném místě či v lehkém polostínu. V chladnějších oblastech a na příliš osluněných místech s těžkými mazlavými půdami není u nás plně mrazuvzdorná.

Původ:
Nový Zéland. Také známá pod názvem Carex albula.

Znaky:
Polehavý široký trs úzkých dlouhých přepadavých vlasovitých listů s nádherným bílozeleným zbarvením. Kvete nevýraznými klásky v dubnu až květnu. Listy většinou vytrvávají přes zimu, i když vypadá po zimě suše, nikdy nestříháme na jaře hned těsně u země, obráží pak velmi špatně nebo vůbec. Lepší je zastřihnout opatrně pouze konečky listů. U nás většinou nebývá dlouhověká, záleží na zimách na podmínkách stanoviště. Často trpí popálením z jarního slunce (březen, duben). Na příznivých stanovištích se sama obměňuje vysemeňováním. Není však nijak invazivní.

Použití:
Velmi exoticky vyhlížející ostřice vhodná pro skupinové výsadby v kombinaci s jinými výrazně barevnými druhy travin, trvalek či jako lemy a podrost ve světlém stínu. Velmi výrazné jsou kombinace s panašovanými, červenými nebo šedomodrými rostlinami. Z Novozélandských ostřic patří k nejvíce poléhavým.

Péče:
Na jaře (III-IV) rukavicí opatrně vyčešeme odumřelé listy. NIKDY NESTŘÍHÁME U ZEMĚ - VELMI ŠPATNĚ REGENERUJE!!! Maximálně ostříhneme jenom uválené konečky, případně počkáme do léta, jestli neobrazí. Starší široké porosty rozdělíme a rozsadíme, tím obnovíme kondici rostlin. V chladnějších oblastech přikryjeme na zimu chvojím.