+420 725 783 121 rosteto@rosteto.cz

Carex buchananii / ostřice Buchananova

Carex buchananii mlada rostlina

Carex buchananii mladá rostlina

carex_buchananii_habitus

Carex buchananii habitus

carex_buchananii_kvet

Carex buchananii květ

carex_buchananii_shora

Carex buchananii trs shora

Rozměry:
výška do 0,6m, šířka podobná

Nároky:
Dobře propustná vlhčí zahradní i kamenitější půda na světlém chráněném místě či v lehkém polostínu. V chladnějších oblastech na příliš osluněných místech s těžkými mazlavými půdami není u nás plně mrazuvzdorná.

Původ:
Nový Zéland - břehy potoků a řek.

Znaky:
Výrazně vzpřímený, později až trychtýřovitý trs jemných vlasovitých úzkých listů hnědé až bronzové barvy, v horní části jemně převisají. Jeden ze zástupců ostřic se "suchým" vzhledem. Kvete nevýraznými klásky během července. Tato ostřice je stálezelená, jako suchá jen vypadá, nikdy nestříháme na jaře u země, obráží pak velmi špatně nebo vůbec. Většinou nebývá u nás moc dlouhověká, záleží na zimách a na podmínkách stanoviště. Často trpí popálením z jarního slunce (březen, duben).

Použití:
Velmi exoticky vyhlížející ostřice vhodná pro skupinové výsadby v kombinaci s jinými výrazně barevnými druhy travin, trvalek či jako lemy a podrost ve světlém stínu a na břehy vod. Velmi výrazné jsou kombinace s panašovanými, červenými nebo šedomodrými rostlinami. Z Novozélandských ostřic patří k nejvíce vzpřímeným druhům, ostatní více poléhají.
Na příznivých stanovištích se i někdy vysemeňuje, ale není nijak invazivní.

Péče:
Na jaře (III-IV) rukavicí opatrně vyčešeme odumřelé listy. NIKDY NESTŘÍHÁME U ZEMĚ - VELMI ŠPATNĚ REGENERUJE!!! Maximálně ostříhneme jenom uválené konečky, případně počkáme do léta, jestli neobrazí. Starší široké porosty rozdělíme a rozsadíme, tím obnovíme kondici rostlin. V chladnějších oblastech přihrneme na zimu chvojím.