+420 725 783 121 rosteto@rosteto.cz

Calamagrostis x acutiflora ´Overdam´/ třtina ostrokvětá

calamagrostis_overdam_mladytrs

Calamagrostis acutiflora ´Overdam´ mladý trs

Rozměry:
výška cca 0,9 - 1,2 m, šířka okolo 0,5 m

Nároky:
Roste nejlépe v písčitohlinité, dobře odvodněné půdě s dostatečnou vlhkostí na slunci i v lehkém polostínu. Na velmi suchých nebo naopak vlhkých místech trpí, ale dobře regeneruje. U nás většinou mrazuvzdorná.

Původ:
Kulturní. Původní druh kříženec C. arundinacea (třtiny rákosovité) a C. epigejos (třtiny křovištní).

Znaky:
Oproti původním druhům se drží v kompaktním vázovitém trsu úzkých bíle panašovaných mečovitých listů, netvoří výběžky. O něco choulostivější a na kvalitu půdy náročnější než C. x acutiflora ´Karl Foerster´. Nakvétat začíná v hojném počtu během léta (červenec, srpen) výraznými (často větší než u kultivaru ´Karl Foerster´) nejdříve načechranými nafialovělým latami, které pak v suchém béžovém otevřeném stavu často vydrží až do jara. Listy barví na podzim do žluta, často však v průběhu suššího léta osychají, na zimu zatahuje. Roste pomaleji, než původní druh. Raší brzy, jakmile se oteplí.

Použití:
Díky svým bíle pruhovaným listům poměrně výrazná, vhodná pro solitérní výsadby o několika počtu kusů sázených blízko k sobě nebo pro skupinové výsadby v kombinaci s šedě a tmavě zbarvenými druhy lučních či stepních druhů travin a trvalek či jako lemy i ve světlém stínu. Největší efekt má díky svým listů a poté v květu. Květy se dají krátkodobě použít do suchých kytic.

Péče:
Na jaře (III) opatrně sestřihneme odumřelé listy cca 5-10cm nad zemí - POZOR NA BRZKÉ RAŠENÍ, ABY NEDOŠLO K POŠKOZENÍ NOVÝCH STÉBEL. Při přiměřeném množství vláhy pak rychle naroste do své výšky. Starší široké porosty rozdělíme a rozsadíme, tím obnovíme kondici rostlin.