+420 725 783 121 rosteto@rosteto.cz

Arrhenatherum bulbosum ´Variegatum´ / ovsík hlíznatý

arrhenatherum_bulb_variegatum

Arrhenatherum bulbosum ´Variegatum´

arrhenatherum_bulb_variegatum_listy

Arrhenatherum bulbosum ´Variegatum´ listy

arrhenatherum_bulb_variegatum_nakvetani

Arrhenatherum bulbosum ´Variegatum´ nakvétaní

arrhenatherum_bulb_variegatum_kvet

Arrhenatherum bulbosum ´Variegatum´ květ

Rozměry:
výška cca 0,4 - 0,8 m, šířka podobná

Nároky:
Nenáročný. Ideální je propustná kyprá zahradní půda na světlém místě, snese i lehký polostín. Na suchých místech na léto zatahuje.

Původ:
Panašovaná forma je kulturní. Původní druh také pod označením Arrhenatherum elatius subsp. bulbosum, hlízky-cibluky mu mohou pomoci s přežitím i na chudý půdách.

Znaky:
Vzdušné řídké porosty bílých panašovaných listů jsou pěkné především v první polovině roku. Rozrůstá se do stran pomocímkrátkých podzemních oddenků, není však nijak invazivní. Kvete v létě rozkladitými světlými latami. Po odkvětu je dobré jej sestřihnout jinak oschne a opět vyraší až na podzim při větším množství vláhy. Raší v dubnu navínověle. Nepříznivé období přežívá ve formě cca 0,5 - 1,0 cm velkých hlízek. Občas se zaměňuje s Phalaris arundinacea ´Variegata´ či P.a. ´Picta´. Phalaris - lesknice rákosovitá je však daleko větší (až 2m !), listy má mnohem širší a téměř nekontrolovatelně se rozrůstá do okolí.

Použití:
Barevné a veselé listy jsou vhodné pro skupinové výsadby v kombinaci s jinými druhy travin, trvalek a malých keřů v osluněných záhonech, předzahrádkách a světlých podrostových partiích. Krásný doplněk pro jarní efekt spolu s ostatními jarními efemerami. V létě a na podzim je vhodné jej zakrýt pomocí jiných, v tu dobu pěkných rostlin. Květy nejsou vhodné pro suché vazby.

Péče:
Na jaře (III-IV) opatrně odstraníme odumřelou hmotu, za přiměřeného množství vláhy pak ovsík rychle opět naroste do své výšky. V létě se doporučuje po odkvětu sestřihnout, většinou pak znovu obrazí a vydrží až do zámrazu. Starší široké porosty rozdělíme a rozsadíme, tím obnovíme kondici rostlin.